Troodon- všeobecné info

14. října 2016 v 16:34 | Alfaraptor |  Mäsožravé dinosaury
Druh: Troodon pectinodon
Přezdívka: žádná (oficiální označení IG74726f6f646f6e)
Období: svrchní křída (před 77,5 - 74,5 miliony let)
Délka: 3 metry
Výška: 1 metr
Hmotnost: 50 kg
Počet jedinců vytvořených InGenem: přibližně tucet
Známí jedinci: žádný konkrétní jedinec
Známé schopnosti/vady: jedovaté sliny, oči bez zorniček přizpůsobené pro noční vidění, které však nesnesou ostré světlo, vysoká inteligence, tenká vrstva protopeří táhnoucí se od hlavy po ocas, možná echolokace
Parky: Jurský park, Jurský svět (?)
Výskyt: Isla Nublar, Isla Sorna (?)


Troodoni reagují podrážděně na ostrésvětlo ze světlice

Troodon byl jeden z druhů dinosaurů, který byl přiveden k životu v laboratoři dr. Laury Sorkin. Před vylíhnutím první várky však nebylo jisté, o jaký druh se jedná. Jejich noční způsob života, a chování při lovu nezapadaly do Hammondovy vize Jurského Parku a proto nařídil jejich utracení a zničení veškerých záznamů o jejich existenci. Dr. Sorkin je nakonec v tajnosti držela v karanténních výbězích kvůli dalšímu studiu.


Záznam z průmyslové kamery na karanténní výběh troodonů

Velké dopředu směřující oči se schopností dobře vidět ve tmě poskytují troodonovi výhodu při lovu. Ten většinou probíhá tak, že, číhající dravec v jediném krátké výpadu zaútočí na kořist kousnutím, po kterém se okamžitě stáhne a kořist sleduje. Tlama plná ostrých zubů navíc ukrývá jedovaté sliny, jejichž kontakt s krví kořisti vyvolávají silné halucinace, popřípadě také násilí. Dalšími viditelnými příznaky jsou těkavé pohyby očí a nepřirozeně zbarvená duhovka. Pokud není zraněnému podáno silné sedativum (například Carfentanyl), nastane u něj série záchvatů následovaná celkovou paralýzou těla a končící mozkovou smrtí.


Pohled očima troodona na zraněnou kořist

Ošetřovatelé troodonů se také setkali s případem, thanatózy, což je případ, kdy zvířata předstírala smrt jen kvůli tomu, aby na ně mohla zaútočit. Na zadních končetinách mají tito dinosauři srpovité drápy, podobně jako velociraptoři ze sesterské skupiny dromaeosauridů. Přítomnost troodonů působí na ostatní dravce rušivým dojmem, jak se ukázalo zejména u dilophosaurů a velociraptorů.


Troodon se chystá k útoku

Troodoni mají mezi vejcorodými obratlovci jeden z nejzvláštnějších způsobů hnízdění. Březí samice vytvoří kolem zabité kořisti hnízdo z vegetace podnobné hnízdům kasuára nebo emu a poté nakalde do úlovku vejce. Teplo z hnijícího kompostu zahřívá vejce a mrtvé tělo zajistí potravu mláďatům ihned po vyklubání.


Vejce troodona

Po výpadku proudu způsobeném Dennisem Nedrym se spolu s ostatními dinosaury vysvobodila i smečka troodonů. Napadli Nimu Cruz, která zde byla společně s Milesem Chadwickem vyzvednout plechovku ukrývající pašovaná dinosauří embrya. Při ústupu před smečkou Nima padá z ústesu a kolabuje přímo před vozem hlavního veterináře Gerryho Hardinga. Smečka zřejmě sleduje její pach až do Návštěvnického centra, kde napadá člena záchranného týmu, Vargase, který během halucinací postřílí své kolegy. Několik troodonů spatřují také William "Billy" Yoder a Oscar Morales při střetu s blouznícím Vargasem. Po jeho zneškodnění je odtáhnut jedním z troodonů do útrob budovy.


Doktoři Sorkin a Harding si prohlížejí hnízdo vytvořené kolem těla Daniela Cafara

Později jim padá za oběť také Daniel "D-Caf" Cafaro, pilot výsadku Billyho a Oscara. D-Caf je nalezen v údržbářské místnosti jak leží paralyzován v hnízdě troodona, který mu nakladl vejce do břišní dutiny. Zde jsou také napadeni doktoři Sorkin a Harding, jeho dcera Jess, Billy a Nima zřejmě rodičovkým párem, kterému hnízdo patřilo. Skupině se daří utéct, je pronásledována smečkou údržbářskými tunely. Dr. Harding Nima před nimi unikají na povrch, Dr. Sorkin, Billy a Jess se před nimi zavírají v prostorách Mořského světa.


"Hej, kdo z vás mi tu čmáral do těch stavebních plánů?!"

Další osud smečky není známý. Je ale možné, že na ostrově později žili v Zakázané zóně během existence Jurského Světa.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama